3 Grand Prix w biegach na Nartorolkach w Dzierżoniowie

dołącz do rejon media

30 Lipca na terenie Dzierżoniowa oraz Pieszyc, odbyło się 3-cie już  Grand Prix w biegach na Nartorolkach  składające się ze swoistego trójboju: biegu pod górę na dystansie 9 km, Nokaut Sprinty oraz bieg dystansowy na dystansie 25 km, dzięki czemu udało się utworzyć kopie pucharu świata, bo zawodnicy startujący w pucharze świata  na nartorolkach, właśnie w tego typu konkurencjach.

Nartorolki to imitacja narciarstwa biegowego, czyli  tak jak w biegach narciarskich biega się na nartach tak w okresie, kiedy nie ma śniegu nie da się biegać na nartach, więc zawodnicy aby prowadzić trening techniczny wykorzystywali nartorolki. Później dołączyli amatorzy oraz ludzie, którzy chcą się rekreacyjnie poruszać, korzystając z możliwości prozdrowotnych jakie ma narciarstwo biegowe.

Skąd wziął się pomysł na wykorzystanie nartorolek jako dyscypliny sportowej?

rejon banner

Jest to dyscyplina w której ścigają się biegacze narciarscy. Jest puchar świata FIS-u na nartorolkach  są mistrzostwa świata tak samo, są mistrzostwa świata w biatlonie na nartorolkach. W lecie zawodnicy, również  ścigają się na nartorolkach.  W momencie, gdy zaczęli się ścigać amatorzy bo ten bieg, który tutaj mieliśmy to jest bieg otwarty, dla każdego. Mamy również biegaczy zawodowych z licencją czyli takich co uprawiają biegi w klubach , większość to były osoby, które upodobały sobie tą dyscyplinę

Skoro to jest dyscyplina światowa, dlaczego jest ona tak słabo medialna?

Przede wszystkim nie jest to dyscyplina olimpijska.  Po drugie jeszcze do niedawna  największe gwiazdy biegów narciarskich  nie startowały  w tej dyscyplinie.  One używały nartorolek tylko do treningów w zaangażowany sposób. Natomiast nie rywalizowali  z trzech powodów. Pierwszy to okres startowy, który koliduje z okresem przygotowawczym  do tej pierwszej dyscypliny najważniejszej olimpijskiej biegów narciarskich drugi powód natomiast jest taki ,że tutaj w tej najwyższej rywalizacji w pucharze świata  prędkości są wysokie, są dużo wyższe niż na nartach a ryzyko upadku wiążę się  bardzo z poważnymi kontuzjami, z którymi zawodnik nie może sobie pozwolić. Po trzecie te duże prędkości spowodowały, że tak naprawdę wyspecjalizowali się zawodnicy, którzy na nartorolkach na świecie, w tej  dyscyplinie się wyspecjalizowali  jak na przykład wysokiej klasy  Justyna Kowalczyk  nie byłaby wstanie konkurować z zawodniczkami które na nartach biegowych niemalże nie istnieją. Natomiast to nie jest prawda, że nie jest to medialna dyscyplina, ona nie jest medialna tylko w Polsce ale jeszcze do niedawna biegi narciarskie też nie były dopiero Justyna Kowalczyk z popularyzowała. We Włoszech reprezentacja Włoch  na nartorolkach  jest większa, niż wszystkie nasze kadry  w biegach narciarskich, bardzo popularne jest to w Skandynawii wielki jest festiwal, który się odbywa w Lipcu  w Norwegii „Blig Festiwal” . Startują tam gwiazdy biegów narciarskich biatlonu  i tam ¾ narodu ogląda to w telewizji,  a do tej miejscowości w której się to odbywa przyjeżdżają dziesiątki tysięcy kibiców aby obejrzeć to na miejscu.

Uważa Pan, że nartorolki mają przyszłość w naszym kraju??

Uważam, że szczególnie w naszym kraju mogą mieć przyszłość ze względu na klimat jaki u nas panuje, coraz trudniej jest o śnieg, śnieg możemy zobaczyć tylko wysoko w górach, ten okres jest krótszy, przygotowanych tras jest mniej. Za to uaktywniła się bardzo duża grupa ludzi, która pokochała biegówki, przekonali się do tych biegówek chcieliby to uprawiać jednakże jak ktoś mieszka w dużym mieście jak np. Warszawa może sobie pozwolić  na wyjazdy weekendowe lub krótki urlop w zimie a to jest  dyscyplina, którą można uprawiać codziennie  w okolicach swojego zamieszkania a wystarczy to tego kawałek dobrego asfaltu.

Ilu zawodników oraz z jakich miejscowości mniej więcej przyjechali na dzisiejsze Grand Prix?

Zawodników w tym roku było wyjątkowo mało jeśli mówimy tutaj o sprintach o biegach  nokaut sprint w Dzierżoniowie to zawody nietypowe, ponieważ to jedyne zawody  tego typu odbywające w Polsce i jedyne w takiej formule, w której każdy może wystartować. Odgrywane są dopiero po raz trzeci tu w Dzierżoniowie, nigdzie indziej w Polsce nie rywalizuje się w ten sposób. Mimo że taka rywalizacja jest częścią każdego pucharu świata  i każdą częścią mistrzostw świata na nartorolkach to w Polsce, jakby się do tej pory nie były rozgrywane.  To jest też trudne, specyficzny pomiar czasu  trudne organizacyjnie i też trudne dla zawodników, bo zawodnicy  na co dzień biegając  nie potrafili się wyspecjalizować,  niektórzy się bardzo obawiają tego, że się przewrócą przy dużych prędkościach,  więc to jest tak zawsze, że tych zawodników jest mniej niż na innych zawodach. W tym roku niestety przez deszcz,  aurę i czas po covidowy, gdzie przez to ludzie wypadli z rytmu tych zawodników jest jeszcze mniej natomiast zawodnicy którzy do nas przyjechali są z całej Polski: Z Warszawy, z pod Szczecina, Z Czarnego Dunajca, z Dolnego Śląsk jak i z Podhala. Zawodów na nartorolkach jest niewiele, więc zawodnicy jeżdżą po całej Polski.

Wspomniałeś o Covidzie, a nasz premier Mateusz M. zapowiada kolejną falę na jesień. Nie obawiacie się, że po kolejnej fali i obostrzeniach tych zawodników będzie jeszcze mniej?

Ciężko powiedzieć, początkowo covid nie spowodował obniżenia frekwencji i chęci rywalizacji a wręcz przeciwnie  było parcie, że pomimo covida my będziemy się ruszać . Nartorolki czy biegi narciarskie  to sport, którego można uprawiać samodzielnie na świeżym powietrzu nawet na tych największych lockdown-ach ludzie chcieli go uprawiać tym bardziej, że to jest sport, który angażuje wszystkie mięśnie ciała, więc wielu ludzi którzy byli odcięci od siłowni czy od miejsc gdzie kiedyś trenowali dużo osób przerzuciło się na nartorolki i zaczęli uprawiać tą dyscyplinę. W tej chwili nastąpiło takie zmęczenie tym Covidem  wiemy to z analiz Europejskich a z drugiej strony w Polsce dochodzi jeszcze aspekt niepewności jutra dotyczący wojną na Ukrainie. Ten aspekt jest istotny bo to jest kwestia podróży i kosztów z nią związane co powoduje że tych zawodników, też jest mniej.  Co będzie w następnym sezonie to ciężko powiedzieć, ciężko wyrokować, może znowu wróci coś takiego, że ludzie będą mieli dość siedzenia i stwierdzą że lepiej jednak w czasie kiedy się rywalizowali i wrócą to tej rywalizacji.

Kto jest organizatorem dzisiejszego Grand Prix?

Jest kilku współorganizatorów: pomysłodawcą  jest portal nartorolki.pl, sklep nartorolkowy.pl,  firma MT sport , miasto Pieszyce, miasto Dzierżoniów oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji OSIR w Dzierżoniowie, który w imieniu miasta współorganizował Grand Prix.

Czy oprócz medali przewidziane są nagrody  dla zawodników?

Są nagrody przewidziane za całe Grand Prix czyli za cały trójbój. Zwycięscy otrzymują medale, natomiast w trzech biegach zdobywają punkty  i na koniec powstaje klasyfikacja Grand Prix  Polski i tam są nagrody finansowe oraz nagrody porządniejsze.

Kto jest sponsorem nagród?

Częściowo są z opłat startowych finansowane, częściowo finansowane nagrody finansowe są przez samorządy  na terenie, których się odbywają  Grand Prix Polski, sklep nartorolkowy.pl, czubajówka nartorolkówka,  to też taki nasz sponsor, oraz sponsorzy mniejsi.

Jaką kwotę należałoby wydać na sprzęt amatorski aby zacząć uprawiać tą dyscyplinę ?

Żeby uprawiać  w celach treningowych bo sprzęt startowy różni się od treningowego. Startowy ma być szybki a to nie jest dobre do treningu. Generalnie dobry sprzęt treningowy dobrej klasy to jest wydatek rzędu poniżej 2-óch tysięcy złotych, natomiast w cenie 3-4 tysięcy można mieć sprzęt najlepszy na świecie. Porównując z cenami rowerów to nie są wysokie kwoty.

Jakby Pan zachęcił osoby do uprawiania tej dyscypliny sportowej ?

Po pierwsze ta dyscyplina jest bardzo bezpieczna w kwestii przeciążeń i kontuzji . Tu nie ma czegoś takiego, ponieważ praca ciała jest  zbilansowana , wszystkie mięśnie pracują, nie ma naskoków, nie ma zrywów, dlatego to jest wszystko bezpiecznie i bardzo dobrze służy mięśniom, sercu, płucom bo to jest sport taki przy długich dystansach wytrzymałościowy. Jest to, też dyscyplina dzięki której można zaistnieć dosyć łatwo, bo tych zawodników którzy ścigają na nartorolkach w Polsce powiedzmy w biegu dobrze obsadzonym potrafi być stu wszystkich we wszystkich kategoriach wiekowych, więc można stosunkowo niewielkim nakładem przygotowań zacząć już zdobywać miejsca i pokazywać się w kategoriach wiekowych. To jest bardzo fajne bo motywuje do dalszej pracy– mówił Michał Rolski

Dziękuję za rozmowę.

Godzinna transmisja z Nokaut Sprint  na Nartorolkach w Dzierżoniowie pod linkiem:

https://fb.watch/eDKIaPh7cM/

Inne artykuły

Odpowiedzi