APEL O PRAWDĘ NIE TYLKO DO MEDIÓW

dołącz do rejon media

MANIPULACJA – JAKIE TO PROSTE

Koronowirus to stan umysłu wykreowany przez manipulację medialną. Za pośrednictwem mediów został nam przedstawiony syntetyczny świat. Najwyższa pora obudzić się z antyludzkiej hipnozy i zaobserwować proste zasady manipulacji, które w przekazie medialnym są widoczne jak na dłoni. Pora zacząć patrzeć własnymi oczami, myśleć własną głową i analizować medialną narrację pod względem logicznym oraz zdroworozsądkowym. Zauważymy wówczas, że otaczają nas absurdy, które nie mają nic wspólnego z naszym dobrem i ochroną zdrowia. Ich celem jest tresura i wymuszanie określonych zachowań. Wyrzućmy radia i telewizory, przestańmy zagladać do marnych czytadeł. Szukajmy prawdy przez obserwację rzeczywistości i informacje z niezależnych źródeł.

JEDENAŚCIE TECHNIK MANIPULACHI opracowanych przez dr  Mateusza Grzesiaka autora “Psychologii Perswazji”. 

rejon ściana

https://www.facebook.com/109501372453351/posts/pfbid0MCAJcLVy1V8TK5UHHyypPfwTkM3BYr2yCsXGNb3bae4SjcpTJJs91UsbefaAN5SGl/

1 Stwórz wroga – Harry Potter miał Voldemorta, Luke Skywalker walczył z Darthem Vaderem, a rząd z uchodźcami. Dzięki temu można straszyć ludzi negatywnymi konsekwencjami, a im bardziej się boją, tym łatwiej nimi manipulować.

2 Pokazuj autorytety – każdy segment ma innego guru, więc trzeba wybrać odpowiednich trybunów do głoszenia ich ustami własnych tez. Będą oni uwiarygadniać przekaz i tym samym odbiorcy szybciej w niego uwierzą. Najlepiej do tego celu nadają się ludzie z tytułami i celebryci.

3 Społeczny dowód słuszności – ponieważ znaczna część ludzkich decyzji zależy od tego, co powiedzą/zrobią inni, podobni do nich ludzie. Dlatego trzeba pokazywać, że ci już postępują w określony sposób – wywołuje to owczy pęd.

4 Reguła niedostępności – należy ograniczyć drastycznie czas dostępu lub ilość określonego produktu, tak by wywołać nim zainteresowanie tylko dlatego, że go rzekomo nie ma. Ludzie pożądają tego, czego nie mają. Na tej samej zasadzie na początku daj coś za darmo, przyzwyczaj ludzi, a potem bierz za to pieniądze.

5 Dobre intencje – podanie uzasadnienia działań jako bezpieczeństwa rodziny, ochrony obywateli, wsparcia państwa to standardowe metody pokazujące tzw. dobrą intencję – ma ona przekonać odbiorców, że zmiany są dla ich dobre. Większość nie zrozumie faktycznej celowości działań.

6 Stopa w drzwiach – by odbiorca spełnił dużą prośbę, najpierw przedstawia się małą, na którą ten się szybciej zgodzi. Takich “próśb” może być wiele i mogą być rozłożone na dłuższy czas, doprowadzając do dalszego poddawania się manipulatorowi.

7 Selektywna uwaga – by przekonać odbiorcę do jakiejś racji, należy skupić jego uwagę tylko na jednej jego stronie – np. telewizja za komuny nie pokazywała faktycznie dziejących się strajków, by stwarzać iluzję, że ludzie nie protestują.

8 Ad personam – każda manipulacja jest widoczna dla świadomych ludzi, więc należy ich dewaluować za pomocą taktyki ad personam – nazwać ich buntownikami, nie-patriotami, debilami, sceptykami, itd.

9 Zmieniać temat – gdy wprowadza się jakąś ważną zmianę, należy stworzyć jakąś kontrowersyjną, emocjonalną otoczkę jako temat wiodący, tak by manipulacja przeszła niezauważona. Ludzie skupią się wtedy nie na tym, co trzeba.

10 Argumentum ad numerum – pokazywanie wybiórczych liczb bez porównania ich do innych to nie tylko tworzenie pozorów obiektywizmu, ale tez uniemożliwianie odbiorcy wyciągnięcia wniosków. Przykładowo, w Polsce zabija się 5000 osób rocznie, a w wypadkach drogowych ginie niecałe 3000.

11 Przenoszenie odpowiedzialności – zamiast powiedzieć ludziom jaka jest prawdziwa przyczyna problemu, należy stworzyć winę i nią obarczyć narracyjnego wroga. W ten sposób za błędne decyzje ekonomiczne nie trzeba samemu odpowiadać.

Czy coś nam to przypomina??? Wszystko dla naszego dobra??? Manipulacja jest złem z założenia. 

Link “Dziennik Zarazy” manipulacja  socjotechniki stosowane w antyludzkiej intencji zła – ciąg dalszy:

25.07. Kowid jako komunikacyjna manipulacja

 

 

Inne artykuły

Odpowiedzi