Ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce wzrosły najbardziej w UE od czasu inwazji Rosji na Ukrainę

W ciągu trzech miesięcy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce wzrosły bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej.
Dane – podane dziś przez serwis informacyjny 300Gospodarka na podstawie danych Komisji Europejskiej – pokazują, że w Polsce ceny benzyny wzrosły o 35,57%, znacznie wyprzedzając drugie miejsce Czechy (23,14%) i Litwę (23,01%) na trzecim.
Na drugim końcu skali ceny wcale nie wzrosły na Węgrzech (gdzie, jak zauważa 300 Gospodarka, rząd wprowadził kontrolę cen), podczas gdy we Włoszech wzrosły o 1,25%, aw Holandii o 8,27%.
Od początku benzyny w Polsce podrożała już o ponad 35 proc., to jest rekord #UE. Ale czy to oznacza, że rzeczywiście jest droga?https://t.co/CH7gHJlnrG
— 300Gospodarka (@300gospodarka) 27 maja 2022
Polski rząd przekonuje jednak, że pomimo niedawnego wzrostu ceny paliw w Polsce w ujęciu nominalnym nadal należą do najniższych w Unii Europejskiej. Jeszcze przed wojną na Ukrainie podjęto kroki w celu powstrzymania rosnących cen poprzez: obniżenie podatków od paliw i energii.
Dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że ceny paliw w Polsce są nadal stosunkowo niskie, zauważa 300Gospodarka. Cena benzyny w Polsce (1,59 euro/litr) jest czwartą najniższą ceną w UE, wyprzedzając jedynie Węgry (1,26 euro), Słowenię (1,56 euro/litr) i Bułgarię (1,58 euro). Najdrożej jest w Finlandii (2,37 euro), Danii (2,32 euro) i Grecji (2,27 euro).
Ale biorąc pod uwagę zarobki, Polacy są w stanie kupić znacznie mniej benzyny niż ich zachodni koledzy. Na średniej miesięcznej fali w Polsce można zatankować 60-litrowy bak 12 razy, podczas gdy w Niemczech za przeciętną płacę można to zrobić 21 razy.
Jak się zdrożało #paliwo w krajach UE? W @300gospodarka sprawdziliśmy, ile razy za krajową zatankują – miejsce – i na miejscu Unii jest #Polska#inflacja #FAKTURA VAT #Energia https://t.co/Aic2mjy1ly pic.twitter.com/ZkyhCE1nwp
— 300Gospodarka (@300gospodarka) 18 maja 2022
Eksperci zwracają uwagę, że ceny paliw na stacjach benzynowych są determinowane przez trzy główne czynniki: ceny ropy naftowej na rynkach surowców, ceny przetworzonych produktów paliwowych oraz kurs złotego w stosunku do dolara, który w następstwie agresji Moskwy znacząco spadł.
„To, co sprawia, że obecna sytuacja jest niezwykła, to rozbieżność między cenami paliw a cenami ropy” – powiedział w rozmowie z serwisem finansowym Money.pl Grzegorz Maziak, ekspert branży paliwowej. „W przypadku oleju napędowego mamy z tym do czynienia praktycznie od wybuchu wojny na Ukrainie, a od połowy kwietnia dotyczy to również benzyny”.
Według danych przeanalizowanych przez 300Gospodarka, tempo wzrostu cen oleju napędowego w Polsce było również najwyższe w UE, choć różnica w stosunku do innych krajów nie była tak wyraźna. Cena litra oleju napędowego na polskich stacjach benzynowych wzrosła o 32,01%, wyprzedzając Łotwę (30,31%) i Rumunię (28,05%).
Do swoich obliczeń 300Gospodarka przeanalizowała dane obejmujące okres od trzeciego tygodnia lutego, tuż przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, do trzeciego tygodnia maja. Porównywane ceny uwzględniają podatki i są przeliczane w walutach krajowych.
Odpowiedzi