Dzierżoniów wykonuje agendę 2030 idąc drogą zrównoważonego rozwoju

dołącz do rejon media

Agenda 2030

Agenda 2030 od ponad dwóch lat przewija się na ustach wszystkich ludzi dla jednych jest to spiskowa teoria dążąca do depopulacji ludzi, dla drugich oraz twórców agendy “Przekształcenie naszego świata na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Agenda została przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku. Znaczne postępy w realizacji danej agendy obserwujemy dziwnym trafem od końca 2019 roku w momencie pojawienia się nieznanego nam w tedy wirusa, którego nazwaliśmy Covid-19.

 Zrównoważony rozwój

Agenda określa 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Dotyczą osiągnięć w 5 obszarach – tzw. 5xP: ludzie , planeta , dobrobyt, pokój, partnerstwo. Cele obejmują szeroki zakres wyzwań, takich jak ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, równość płci, zmiany klimatu, zrównoważony rozwój, pokój, sprawiedliwość społeczną.  Wszystko to brzmi świetnie i nie ma w tym nic strasznego , bo kto nie chce żyć na planecie czystej i niezanieczyszczonej, pełnej wszystkiego czego człowiek szary- zwykły potrzebuje bez wojen i obaw, że coś może pójść nie tak.

 

Dzierżoniów w drodze do zrównoważonego rozwoju

Już od kilku tygodni na terenie miasta Dzierżoniów zostały rozwieszone plakaty informujące o działaniach miasta na rzecz agendy 2030 , gdy podczas zgromadzenia ONZ “zachęcono” wszystkie kraje członkowskie do podjęcia działań służących do realizacji Celów zrównoważonego rozwoju oraz, aby włączyć się w przyjęty przez ONZ plan rozwoju świata, Dzierżoniów przystąpił do projektu partnerskiego „Global Goals for Cities” (Globalne cele dla miast). Projekt realizowany jest w ramach Programu URBACT III – sieć pilotażowa wspierająca miasta zainteresowane umiejscowieniem Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym. Sieć pilotażową projektu tworzy 19 europejskich miast (Partnerów projektu): Braga (Portugalia), Bratislava (Słowacja), Dzierżoniów (Polska), Gävle (Szwecja), Glasgow (Wielka Brytania), Heraklion (Grecja), Jihlava (Czechy), Klaipeda (Litwa), La Rochelle (Francja), Manresa (Hiszpania), Mouscron (Belgia), Ozalj (Chorwacja), Reggio nell’Emilia (Włochy), Schiedam (Holandia), Solingen (Niemcy), Tallinn (Estonia), Trim (Irlandia), Veliki Preslav (Bułgaria), Veszprém (Węgry). Miasta te stworzyły strategiczne partnerstwo na rzecz wzajemnego uczenia się i planowania zintegrowanych działań w celu lokalizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na poziomie lokalnym. Szczegółowe informacje możemy znaleźć na stronie Urzędu miasta Dzierżoniów

Dzierżoniów w drodze do Celów Zrównoważonego Rozwoju | Urząd Miasta Dzierżoniów (dzierzoniow.pl)

 

Inne artykuły

Odpowiedzi