Międzynarodowy kryzys żywnościowy wywołany wojną na Ukrainie nie ma szybkich rozwiązań, twierdzą eksperci

dołącz do rejon media

Kryzys żywnościowy, narażający prawie 50 milionów dodatkowych ludzi na całym świecie na ryzyko głodu, nie ma szybkich rozwiązań, jak powiedzieli Fox News przedstawiciele Światowego Programu Żywnościowego i jego amerykańskiego odpowiednika.

Wojna na Ukrainie podsyca niedobór żywności, ale według urzędników komplikacje w łańcuchu dostaw wynikające z pandemii COVID-19, rosnące koszty i problemy klimatyczne pogłębiły kryzys.

„Mamy więcej zagrożeń dla braku bezpieczeństwa żywnościowego, niż myślę, że kiedykolwiek mieliśmy w ludzkości” – powiedział Fox News dyrektor generalny Food Program USA, Barron Segar. „Dzisiaj 48,9 miliona ludzi jest na skraju głodu”.

rejon ściana

„Wiemy, że ludzie umierają dzisiaj, ponieważ brakuje jedzenia” – kontynuował.

GLOBALNY KRYZYS ŻYWNOŚCIOWY WYWOŁANY PRZEZ ROSJĘ ZWRACA 49 MNIE DO GŁODU, GŁODU: EKSPERT OSTRZEGA

Kobieta rozdaje jedzenie dostarczane przez Światowy Program Żywnościowy.

Kobieta rozdaje jedzenie dostarczane przez Światowy Program Żywnościowy.
(Światowy Program Żywnościowy ONZ)

Rosja i Ukraina, wspólnie uważane za spichlerz świata, odpowiadały za blisko 30% światowego eksportu pszenicy przed wojną. Międzynarodowy Instytut Badawczy Polityki Żywnościowej. Ale Rosja zaatakowała porty Ukrainy i utworzyła przed nimi blokadę na Morzu Czarnym.

„Wojna na Ukrainie zdestabilizowała świat w odniesieniu do żywności” – powiedział Segar. „To nie tylko wojna przeciwko Ukrainie. To wojna przeciwko ludzkości”.

„Wiele krajów cierpi, a miliony ludzi ucierpią jeszcze bardziej z powodu tej wojny” – dodał.

Światowy Program Żywnościowy, oddział Organizacji Narodów Zjednoczonych, obsługuje około 140 milionów ludzi, według Segar. Powiedział jednak, że grupa musi ograniczyć racje żywnościowe.

„Wyobraź sobie, że mówisz dziecku, że zamierza przejść z dwóch posiłków dziennie do jednego” – powiedział Segar dla Fox News.

Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę były: zbliżające się niedobory żywności.

Barron Segar, dyrektor generalny i prezes Światowego Programu Żywnościowego USA, omawia zbliżający się niedobór żywności związany z wojną na Ukrainie.

Barron Segar, dyrektor generalny i prezes Światowego Programu Żywnościowego USA, omawia zbliżający się niedobór żywności związany z wojną na Ukrainie.

WOJNA W ROSJI BĘDZIE MIAŁA WPŁYW NA NIEDOBORY ŻYWNOŚCI W AFRYCE: „ZOBACZYCIE UPADAJĄCE RZĄDY”

„Globalna gospodarka, w którą wszedł, była już nieco stresująca z powodu COVID i wpływu ostatnich kilku lat na żeglugę i produkcję” – powiedział Fox News zastępca dyrektora ds. sytuacji kryzysowych World Food Programme, Brian Lander.

Według Światowego Programu Żywnościowego od początku pandemii liczba osób z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego podwoiła się do 135 milionów. Ponad 800 milionów ludzi zmierzyć się z chronicznym głodem.

„W latach przed COVID-em rozmawialiśmy o głodzie, ale był on stosunkowo rzadki” – powiedział Segar. „Dzisiaj mamy efekt domina w postaci klimatu, COVID, kosztów i konfliktów, i wszyscy biją się nawzajem”.

„COVID naprawdę zniszczył łańcuch dostaw” – dodał Segar. „To miało dramatyczne konsekwencje dla społeczności, które są naprawdę głodne”.

Powiedział też, że podczas blokad – i w krajach, w których blokady są nadal na miejscu – rolnicy nie mogli wnosić żywności na rynek.

Tymczasem, według Segara, niektóre kraje borykają się z wyjątkowo dotkliwymi suszami. To „w zasadzie uniemożliwia im zbieranie plonów i utrzymanie żywego inwentarza” – powiedział.

Na przykład Afryka Wschodnia stoi w obliczu najgorszej suszy od dziesięcioleci, a nawet 20 milionów ludzi grozi poważny głód, donosi BBC w maju.

Wicedyrektor ds. sytuacji kryzysowych Światowego Programu Żywnościowego, Brian Lander, omawia wpływ wojny na Ukrainie na dostawy żywności.

Wicedyrektor ds. sytuacji kryzysowych Światowego Programu Żywnościowego, Brian Lander, omawia wpływ wojny na Ukrainie na dostawy żywności.

PRZEWIDYWANIE GLOBALNEGO KRYZYSU ŻYWNOŚCIOWEGO ZEŁENSKIEGO MOŻE BYĆ PRZEDŁUŻONE 10 TYGODNI, Urzędnik ONZ MÓWI: „SEJSMICZNY”

W efekcie wojna ukraińska zaostrzyła i tak już niewystarczającą podaż, co pomogło zwiększyć koszty żywności – wraz z globalną inflacjąwedług Segara.

„Koszty idą w górę… więc jedzenie staje się mniej dostępne dla ludzi w Stanach Zjednoczonych, ale w szczególności dla ludzi, którzy wkrótce wejdą w fazę głodu na całym świecie” – powiedział Segar dla Fox News. Powiedział, że problem jest szczególnie poważny w niektórych krajach rozwijających się, gdzie ludzie zarabiają 1,90 dolara dziennie.

„Nie możesz przetrwać, gdy zarabiasz 1,90 dolara dziennie, a koszt jedzenia wzrósł o 50%” – powiedział Segar.

Według oddziału ONZ, miesięczne koszty operacyjne Światowego Programu Żywnościowego wzrosły o 50% od 2019 roku. Wzrost o 71 milionów dolarów może wyżywić 3,8 miliona ludzi raz dziennie przez jeden miesiąc.

Inwazja Rosji również dotknęła zdolność Światowego Programu Żywnościowego do pozyskiwania żywności. Według Segara około 50% pszenicy pochodzi z Ukrainy.

„Jest wystarczająco dużo żywności między kukurydzą, pszenicą i olejem, która jest przechowywana w silosach lub na statkach kontenerowych na Ukrainie, aby nakarmić 400 milionów ludzi” – powiedział.

„Wyobraźcie sobie, że nie możemy dostarczyć tego jedzenia głodującym, głodnym” – kontynuował Segar. „To będzie miało niszczący wpływ na świat”.

Według Światowego Programu Żywnościowego prawie cały eksport zboża z Ukrainy został wysłany z Morza Czarnego przed wojną. Ale przenoszenie żywności drogą lądową jest „bardzo trudnym zadaniem” – i drogim – zadaniem, powiedział Lander dla Fox News.

Ciągnik pracuje na Ukrainie, która wraz z Rosją stanowiła przed wojną 30% światowego eksportu zboża.

Ciągnik pracuje na Ukrainie, która wraz z Rosją stanowiła przed wojną 30% światowego eksportu zboża.

ZELENSKYY ZABIEGUJE PUTINA NA SZCZYCIE G20, MA NADZIEJĘ, że „BRAK Okupantów” BĘDZIE OBECNY

Ponadto ukraińscy rolnicy, którzy zwykle zbierają plony w lipcu i sierpniu, nie będą mieli gdzie przechowywać swoich produktów, chyba że porty zostaną ponownie otwarte, co oznacza, że ​​mogą się zmarnować.

„Nie mam żadnego natychmiastowego rozwiązania poza: zatrzymaniem wojny na Ukrainie” – powiedział. „Nie ma powodu, aby toczyć wojnę na Ukrainie i nie ma powodu, abyśmy musieli stawić czoła tego rodzaju dodatkowej presji na wrażliwe populacje na całym świecie”.

„Jedną z reakcji, którą każdy powinien mieć, jest oburzenie” – dodał Lander. „Wiesz, oburzyj się, że w świecie w tym stuleciu i współczesnym świecie, że mamy tyle ludzi, nie mówiąc już o jednej osobie głodującej”.

Lander powiedział, że długoterminowym rozwiązaniem byłoby rozwinięcie zdolności innych krajów do: eksportuj żywność wysokiej jakości na dużą skalę w celu dywersyfikacji dostępnych źródeł.

„Ale aby to zrobić, trzeba zastrzyku zasobów, aby rolnicy mogli produkować zboże na takim poziomie jakości i skali” – powiedział Lander dla Fox News. „To inwestycja”.

Powiedział, że jest już „wystarczająco dużo żywności na całym świecie, aby nakarmić wszystkich na planecie”. Ale problem skutecznie przenosi go do potrzebujących.

„Możemy je nakarmić. To nie problem” – powiedział Lander Fox News. „Możemy zdobyć to jedzenie. Możemy przenieść je tam, gdzie powinno być, ale potrzebujemy funduszy, aby móc to zrobić”.
Źródło

Inne artykuły

Odpowiedzi