Polska przygotowuje się do emisji długu nadzwyczajnego w związku z napływem uchodźców z Ukrainy

dołącz do rejon media

Polski rząd opracowuje plany nadzwyczajnej zbiórki funduszy, ponieważ ponad 3,5 mln ukraińskich uchodźców naraziło finanse publiczne na ogromne obciążenie.

Specjalny dług, aby zapobiec chaosowi w usługach publicznych, ma zostać wydany w przyszłym roku w ramach propozycji złagodzenia presji rozważanych w Warszawie.rejon bannerPolski rząd ma nadzieję, że dotknie boom na „etyczne” inwestycje emitując tzw. obligacje społeczne, które mają niższe oprocentowanie – powiedział The Telegraph szef warszawskiej giełdy.

Toczyły się rozmowy między polskim rządem a giełdą na temat sprzedaży obligacji, a dług będzie podobny do zielonych obligacji emitowanych przez rządy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc w zrekompensowaniu dodatkowych kosztów ponoszonych przez uchodźców.

Ponad 3,5 mln uchodźców z Ukrainy przeprowadziły się do Polski po tym, jak wiele jego osiedli zostało zdewastowanych przez rosyjskie ataki. Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj, ale powoduje to dodatkowe koszty, ponieważ uciekający zwiększają presję na pomoc i usługi publiczne.

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, powiedział, że rząd szuka „obligacji socjalnych na pomoc uchodźcom” przy niższych kosztach kredytu.

Powiedział: “Zielone obligacje płacisz mniej, ale czujesz, że zrobiłeś coś dobrego dla planety i teraz miejmy nadzieję, że dojdzie do emisji polskich więzi społecznych.”

Dietl powiedział, że polski rząd zabezpieczył już od 70 do 80 procent swojego finansowania na ten rok, ale prawdopodobnie będzie potrzebował obligacji społecznych w 2023 roku.

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy została przyjęta przez 38-milionową Polskę. Według ONZ Ukraińcy uciekli także do Rumunii, Rosji, Węgier i Mołdawii.

Mateusz Urban, analityk z Oxford Economics, powiedział, że napływ podniesie koszty rządowe o co najmniej 1,5 procent PKB, co odpowiada ciosowi o wartości ponad 10 miliardów funtów.

Polskie finanse publiczne mogłyby również zyskać dzięki umowie o odblokowaniu dziesiątek miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek w ramach Funduszu Naprawczego Unii Europejskiej.

Pieniądze z funduszu zostały zablokowane w związku z potrzebą reform sądownictwa w Polsce, aby zwiększyć niezależność sądów.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział w zeszłym tygodniu, że nadal istnieją „nierozstrzygnięte kwestie”, ale dodał, że urzędnicy zbliżają się do porozumienia. Zwrócił jednak uwagę na wcześniejsze „fałszywe ruchy” w rozmowach między Brukselą a Polską.

Source link

Inne artykuły

Odpowiedzi