Powiat dzierżoniowski z deficytem pracowników

dołącz do rejon media

Nasz region jak się okazuje boryka się z problemem deficytu pracowników. W 2022 roku według statystyki strukturalnej w naszym powiecie jest Zarejestrowanych 1,6 tys. ( 5,8%- stopa bezrobocia) bezrobotnych dla porównania z rokiem 2013 stopa bezrobocia wynosiła 22%. Sytuacja jak widać z roku na rok się poprawia jednak wciąż deficyt jest odczuwalny.

Zawody deficytowe

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Według prognozy sytuacji w zawodach barometr opublikował listę branż w których brakuje pracowników w głównej mierze są to nauczyciele, murarze, spawacze, lekarze i wiele innych. Pełna lista pod linkiem:

rejon blog

Zawody deficytowe w powiecie dzierżoniowskim | Invest Dzierżoniów (dzierzoniow.pl)

Brak zainteresowanych?

Czy faktycznie deficyt jest spowodowany brakiem zainteresowanych lub odpowiednich wymagań? Zawody wymienione na liście nie należą do prac lekkich a do ciężkich, nie oszukujmy się. Współcześnie mało, kto chce pracować, zwłaszcza młodzi, którzy bardziej widzą siebie w roli Youtubera czy TikTokera niż pracownika fizycznego, ale ale wińmy tylko młodych wina leży także wśród pracodawców, którzy nie chcą zatrudniać pracowników bez doświadczenia i tu wchodzimy w swoisty paradox, bo jak pracownik, który się przebranżowił, ma zdobyć doświadczenie bez zatrudnienia? Należy, również wspomnieć o tych, którzy żyją ze świadczeń socjalnych  i którzy nawet nie myślą o podjęciu jakiejkolwiek pracy ( w mojej opinii to jest ich około tysiąca), bo z socjalu dostają więcej niż z pensji gdyby pracowali. Elita osiedlowa tak ich nazywam .

Inne artykuły

Odpowiedzi