Rabobank: Witamy w nowej (Ab)normalnej Europie

dołącz do rejon media

To była dzika jazda dla Europy w tym tygodniu. Włoski premier Draghi podał się do dymisji, wywołując w tym kraju przyspieszone wybory. Zostały one zaplanowane na 25 września. Wybory opóźnią rozmowy o budżecie na 2023 rok i wdrażanie reform strukturalnych. Ponadto nowy rząd może próbować renegocjować plany reform, które zostały przedłożone Brukseli w ramach Instrumentu Odbudowy i Odporności – choć wydaje się, że pole manewru jest tu niewielkie.Niezależnie od tej niepewności politycznej, EBC podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, próbując znormalizować swoje stopy procentowe w dążeniu do celu inflacyjnego. Cieszę się, że Lagarde konkretnie odniosła się do normalizacji stóp procentowych Banku stopy polityki, a nie normalizacji polityki w ogóle, ponieważ, jak twierdziliśmy, cykl zacieśniania EBC jest niczym innym jak normalnym. Można by oczekiwać, że bank centralny może zrezygnować z niekonwencjonalnych polityka w miarę oddalania się od dolnej granicy stóp procentowych. Spójrzmy na przykład na Fed, który już powoli zwija swoją politykę QE.

Tymczasem w Europie “normalizacja” oznacza. ekspansję swojego niekonwencjonalnego zestawu narzędzi: wraz z podwyżką stóp EBC uruchomił instrument antyfragmentacyjny pod nazwą Transmission Protection Instrument. W ramach tego instrumentu EBC może teoretycznie kupować nieograniczone ilości obligacji państwowych (powiązanych), a znaczna część programu – od aktywacji do wielkości zakupów – pozostaje w gestii Rady. Rada Prezesów zapewniła jednak, że “skala zakupów TPI będzie zależała od stopnia zagrożenia dla transmisji polityki pieniężnej, , a Lagarde zauważyła, że EBC “woli nie używać tego instrumentu, ale nie będzie się wahał [to do so if needed]”.

Ta determinacja może jednak zostać przetestowana. Rynki były początkowo pozytywnie zaskoczone nieograniczoną wielkością TPI. Jednak długa lista kryteriów kwalifikacyjnych dotyczących zdrowej polityki fiskalnej i gospodarczej spowodowała pewne wątpliwości, nie tylko z powodu niepewności politycznej we Włoszech. Warunki TPI nie brzmią dla nas zbyt restrykcyjnie i wydaje się, że istnieje spora szara strefa. Jednak rynek być może będzie musiał to sprawdzić, zanim uwierzy w to również.

wejdź na rejon

Witamy w nowej (ab)normalności.

Oczywiście, jak już kilkakrotnie sygnalizowaliśmy, EBC jest w niewygodnej sytuacji, że TPI było warunkiem koniecznym do szybszego, ale wciąż uporządkowanego cyklu podwyżek. Przyznała to również sama Lagarde, stwierdzając, że narzędzie to pozwoliło EBC m.in. “go big”. Oprócz dostępności TPI, Lagarde powołała się na ryzyko inflacyjne, które “nasiliły się, szczególnie w krótkim okresie”. Innymi słowy, EBC wyraźnie nadal jest zaniepokojony zmianami cen. Oznacza to, że 50 punktów bazowych nie było tylko sposobem na przekonanie jastrzębi do mniej ograniczonego narzędzia fragmentacji i że więcej członków Rady mogło autentycznie chcieć większej podwyżki w oparciu o ich ocenę perspektyw inflacji, choć nie wszystkie gołębie były przekonane: a niewielka liczba urzędników EBC początkowo preferowała podwyżkę o 25 pb, jak podaje Bloomberg.

Po kolejnym odchyleniu w ostatniej chwili od swoich wcześniejszych wytycznych, EBC ostatecznie zrezygnował z prób przewidywania własnych kolejnych ruchów. Rada porzuciła większość swoich forward guidance, w tym zamiary na wrzesień, i zamiast tego przeszła na podejście “meeting-by-meeting”. To, jak można sądzić, stanowi przynajmniej część prawda normalizacja polityki: EBC, który już nie składa wstępnych zobowiązań.

W świetle wczorajszej jastrzębiej niespodzianki rynki pieniężne wyceniają obecnie niezbyt duże szanse na to, że EBC pójdzie w ślad za podwyżką o 75 pb we wrześniu. Podtrzymujemy naszą rekomendację 50 pb na to posiedzenie, ale obecnie uważamy, że EBC zdecyduje się na podwyżkę o 75 pb we wrześniu. kolejne 50 pb w październiku.

U podstaw tej nowej prognozy leżą dwa kluczowe założenia. Po pierwsze, zakłada ona, że TPI będzie skutecznie ograniczać ryzyko fragmentacji w strefie euro. Po drugie, zakłada to, że perspektywy gospodarcze nie pogorszą się zbyt gwałtownie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nadal uważamy, że kolejny zestaw prognoz EBC będzie prawdopodobnie wymagał rewizji w dół prognoz wzrostu, ponieważ dzisiejsze PMI (patrz poniżej) są kolejnym wskaźnikiem, że wzrost w strefie euro traci impet. Niemniej jednak wygląda na to, że tolerancja Rady wobec ryzyka związanego ze wzrostem gospodarczym zwiększyła się tak długo, jak długo inflacja pozostaje na niewygodnie wysokim poziomie. Zakładamy, że bez dalszych wstrząsów dla surowców energetycznych i żywnościowych inflacja osiągnie szczyt i zacznie powoli spadać od początku IV kwartału, co oznacza, że EBC może prawdopodobnie ogłosić, że po październiku praca jest (prawie) wykonana. Dodatkowo, EBC jak na razie nie prognozuje żadnej recesji, a Bank historycznie niechętnie to robił. Jest więc całkiem możliwe, że zanim EBC zaprzestanie podwyżek stóp procentowych, będzie potrzebował namacalnych dowodów na istnienie recesji. Dlatego nadal uważamy, że ruch o 25 pb w grudniu będzie końcem cyklu podwyżek.

Pomimo przyjęcia przez EBC – jeszcze raz – bardziej jastrzębiego stanowiska, pozostajemy sceptyczni, że zapewni ono EUR istotne wsparcie. Przez krótki moment wydawało się, że EBC osiągnął właściwą równowagę z podwyżką o 50 pb i “nieograniczonym” TPI: EUR wzrosło powyżej 1,026 po opublikowaniu oświadczenia prasowego. Jednak, jak obawialiśmy się przed posiedzeniem, ten impuls dla waluty nie trwał zbyt długo.

Source link

Inne artykuły

WHO – UKRYWANE FAKTY.

https://www.naturalnews.com/2022-08-08-everything-who-against-principles-public-health-review.html   ŚWIATOWA  ORGANIZACJA   ZDROWIA  UKRYWANE  FAKTY    W czasie gdy terror medyczny i dyskryminacja ludzi oraz łamanie naturalnych praw człowieka pod pretekstem wykreowanego polityczno-medialnie…

Odpowiedzi