Ukraina jest pierwszym krajem, który wprowadził w życie “Wielki Reset” Światowego Forum Ekonomicznego

dołącz do rejon media

„Jesteśmy nie tylko walcząc o Ukrainę, walczymy o Nowy Porządek Świata”.
*Kira Rudik – poseł Ukrainy

Ukraina mistrzem tożsamości cyfrowej dzięki aplikacji Diia

Jeśli konflikt między Rosją a Ukrainą umieścił te dwa kraje w czołówce sceny międzynarodowej, to dowiedzieliśmy się, że to drugie miasto jest cyfrowym mistrzem.

Zgodnie z logiką cyfryzacji i centralizacji wszystkiego, rząd uruchomił w 2020 r. aplikację o nazwie Diia, która zawiera dowody osobiste, paszporty, zezwolenia, rejestry szczepień, rejestracje, ubezpieczenia, zwrot kosztów zdrowia, świadczenia społeczne i wiele innych. Model, który do tej pory był znany tylko w Chinach ze słynnym kredytem społecznym.

Mówiono o tym od dawna, a potem, pospiesznie przez kryzys COVID, rządy chcą iść w kierunku cyfryzacji życia codziennego, grupując prawie wszystkie usługi w telefonie.

Podczas gdy w 2018 r. Unia Europejska ogłosiła test digitalizacji rejestru szczepień, portfela i tożsamości, Ukraina bardzo szybko zareagowała za pomocą aplikacji Diia wdrożonej przez rząd prawie dwa lata temu. Od tego czasu platforma stale się rozwija.

Ukraińcy mogą pobrać Diię i przechowywać całą masę oficjalnych informacji, jak wspomniano powyżej, w celu umożliwienia łatwego przeprowadzenia większości procedur administracyjnych, od zapłaty podatków po odnowienie dokumentów tożsamości poprzez płatność ich grzywien lub odzyskania ich świadczeń socjalnych.

W sumie prawie 50 usług można uzyskać z aplikacji i 9 oficjalnych dokumentów, które mają taką samą wartość jak ich papierowe odpowiedniki.

W końcu niedługo złożenie formalnego wniosku będzie niemożliwe. Co więcej, w przypadku COVID-19 rząd ogłosił nawet, że wypłata świadczeń jest uzależniona od posiadania zaświadczenia o szczepieniu.

Gdy rzeczywistość dogoni Orwella… Ukraina była więc mistrzem cyfryzacji przed wybuchem wojny pod koniec lutego.

Na początku 2021 roku pochłonął już ponad 4,5 miliona aktywnych użytkowników. Ale przyglądając się bliżej temu, co się obecnie robi, okazuje się, że Polska ma aplikację mobilną podobną do tej, która została uruchomiona pod koniec 2019 roku na Ukrainie.

Ta polska aplikacja wyświetla siedem dokumentów cyfrowych i umożliwia identyfikację za pomocą cyfrowego dowodu osobistego w miejscach, w których paszport papierowy nie jest wymagany prawem.

W Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich obywatele mogą korzystać z ePassportów na lotniskach do odprawy i kontroli bezpieczeństwa. To już wkrótce w USA dzięki Apple Wallet.

W Chinach obywatele mają dostęp do wirtualnych dowodów osobistych osadzonych w aplikacji mobilnej. Użytkownicy mogą go używać do identyfikowania się podczas rejestracji w hotelu lub do korzystania z niektórych usług rządowych, z systemem punktów, który pozwala im mieć dodatkowe prawa w przypadku „dobrego postępowania”.

W Estonii 70% populacji korzysta z cyfrowych dowodów tożsamości, a 99% usług publicznych jest dostępnych online.

Co sądzisz o tym przejściu na całkowicie cyfrowe? Praktyczne czy niepokojące?

W końcu ustalą limit kredytowy na emisję dwutlenku węgla dla wszystkich zakupów.

Pierwsza karta kredytowa wykorzystująca tę technologię powstała w Szwecji przy wsparciu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Source link

Inne artykuły

Odpowiedzi