Większość Europejczyków nie chce “płacić ceny” za obronę “demokracji” na Ukrainie

dołącz do rejon media

Kiedy 24 lutego Rosja najechała Ukrainę, społeczność międzynarodowa szybko potępiła atak i odpowiednio zareagowała. W ciągu kilku dni mocarstwa zachodnie nałożyły na Rosję surowe sankcje, mając nadzieję na sparaliżowanie podupadłej gospodarki i zmuszenie Putina do odwrotu. Ponad cztery miesiące i dziesiątki tysięcy ofiar później zniknęły nadzieje na szybkie rozwiązanie konfliktu, a przeciągająca się wojna na wyniszczenie wydaje się coraz bardziej prawdopodobna.

Jednak, jak podaje Felix Richter ze Statisty poniżej, podczas gdy dotychczas sankcje wobec Rosji nie udało się opróżnić skrzyni wojennej Putina ich wpływ jest odczuwalny na całym świecie. Embargo na rosyjskie paliwa kopalne spowodowało niebotycznie wysokie ceny energii, a ceny żywności również wzrosły w wyniku sankcji i zablokowania przez Rosję ukraińskiego eksportu zboża. Ponieważ zarówno Ukraina, jak i Rosja należą do największych światowych eksporterów pszenicy i innych zbóż, konflikt zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie, zwłaszcza w biedniejszych regionach polegać na imporcie z obu krajów.

Tymczasem skutki embarga energetycznego są odczuwalne w Unii Europejskiej, która przed wojną w dużym stopniu opierała się na imporcie rosyjskiej ropy i gazu. Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck ogłosił niedawno nowe plany ograniczenia zużycia gazu po wielokrotnym namawianiu rodaków do oszczędzania energii tam, gdzie to możliwe. Oprócz apeli polityków o poświęcenia, obywatele UE odczuwają natychmiastowy wpływ wojny w postaci rosnących cen.

Na tym tle niedawny Badanie Eurobarometru na zlecenie Parlamentu Europejskiego skupiony na ekonomiczny wpływ wojny na Europejczyków i ich gotowość do zaakceptowania określonej ceny za obronę podstawowych wartości UE, tj. wolności i demokracji. I chociaż sondaż znajduje szerokie poparcie dla nadania priorytetu obronie wspólnych wartości przed takimi kwestiami jak stabilność cen, poparcie w całej UE maleje, gdy pyta się w szczególności o rosnące ceny żywności i energii.

Infografika: płacisz cenę za obronę wartości UE?  |  Statystyka

Więcej infografik znajdziesz na Statystyka

Badanie wykazało, że 58 i 59 procent obywateli UE nie jest gotowych zaakceptować rosnących cen energii i żywności w wyniku sankcji wobec Rosji, ale należy zauważyć, że wyniki znacznie różnią się w zależności od kraju i grup społeczno-ekonomicznych.

Podczas gdy respondenci z krajów o wysokich dochodach, takich jak Dania, Szwecja i Holandia, zdecydowanie popierają działania przeciwko Rosji niezależnie od rosnących cen, respondenci z państw członkowskich UE o niższych dochodach, takich jak Grecja i Bułgaria, są mniej skłonni do płacenia osobistej ceny.

W całej UE respondenci, którzy często lub czasami napotykają trudności z płaceniem rachunków, rzadziej twierdzą, że są gotowi na wzrost cen żywności i energii, co nie jest zaskakujące.

Source link

Inne artykuły

Odpowiedzi